A célok színe...

Hazai versenyekkel és egyéb rendezvényekkel kapcsolatos témák

Re: A célok színe...

Postby paja » 2013.09.29. 19:22

Ja és ha már az angolokról beszélünk, A nagy számok törvénye alapján vannak kiváló lövőik,
kb. 300-400 versenyzőből a legjobb 16 lövőt ismeritek.
Elemben nálunk a 20 lövészből mindig a legjobb 8. csapata áll helyt a nemzetközi porondon!

VÉRNYÚL
:evil:
SCHMIDT & BENDER FOREVER
Anschütz 9015 FT

Szaros MARCH
paja
MFTSZ versenyző

Postby kzozee » 2013.09.29. 19:27

Az angolok lőnek fehér célra. Könyebb megtalálni a sötét háttér mögött mint a fehéret. De igazából 40X-50X-es nagyításon majdnem mind1.
A nikkoval nem az a gond, hogy nem látszok jól, tök jó cső, inkább az, hogy 42-50 méterig eléggé összefolyik.
Sokan ott dottal lőnek, vagy leparalaxálják, és a közelit adapterrel lövik. Jóval drágább távcsövek között is vannak szarok, vagy akár hőmérsékletre jobban érzékenyek.
A nikko sokkal egyszerűbben használható mint például egy March vagy S and B, azokkal sokkal többet kell gépészkedni, tesztelgetni.
Pár éve a világbajnok 32X távcsővel lőtt, ráadásul nem paralaxxal, hanem mildottal.
kzozee

Postby sörnyitó » 2013.09.29. 19:45

paja wrote:1. Jó pár külföldi versenyen voltam, de fehér célt sosem láttam, kvázi nem szeretnék hátrányból indulni, ha esetleg fekete testtel találkozok, amikor én fehérre gyakoroltam.
2. Nikko típusú távcsővel nyerték a legtöbb VB-t!(110-140 e. Ft)
3. A duplázás 25 m ig pedig csak egy jó felkészülés a 16 J ra ( Na ehhez igazándiból nem kell jó távcső).
4. És nem sok FT – s van akinek nincs fegyver tartásija, Kb. 4 ember!

Paja, tökösebb dolog lenne, ha leírnád, hogy ne zavarjuk a "király" kategóriát...

Egyébként úgy tűnik, hogy az idei értékelt versenyzők nem elhanyagolható százalékát fogja adni az a pár 7.5J-os emberke :cry:

Inkább azon kéne ilyen hevesen gondolkodni, hogy vajon hogyan sikerült a minősített versenyzők számára a 2008-as szint alá küzdeni. Vagy hogy hogyan lehetne normalizálni a 16J-os légfegyverek helyzetét.

Az a 10 plusz cél nem hiszem, hogy bárkit földhöz vág (szvsz fájóbb a "hatalmas" érdeklődés), a pályák nehézségéről meg szvsz árulkodik az, hogy nincsenek tömeges hibátlan eredmények... (ma sem sikerült senkinek - igaz? - és talán egy kék cél volt 40 méter fölött, tényleg lőhette volna mindenki ugyanazokat a célokat)
sörnyitó
MFTSZ versenyző

Postby sörnyitó » 2013.09.29. 19:55

kzozee wrote:Az angolok lőnek fehér célra. Könyebb megtalálni a sötét háttér mögött mint a fehéret.

Ennyi a lényeg. Könnyebb lenne megtalálni a célt. Időnként még akár szabad szemmel is :D

Egyébként asszem két éve Jákon volt egy verseny fehér célokkal. Még egy mostani ellenző is azt mondta véletlenül, hogy basszus de jól látszanak a célok :D
sörnyitó
MFTSZ versenyző

Postby paja » 2013.09.29. 20:24

sörnyitó wrote:
paja wrote:1. Jó pár külföldi versenyen voltam, de fehér célt sosem láttam, kvázi nem szeretnék hátrányból indulni, ha esetleg fekete testtel találkozok, amikor én fehérre gyakoroltam.
2. Nikko típusú távcsővel nyerték a legtöbb VB-t!(110-140 e. Ft)
3. A duplázás 25 m ig pedig csak egy jó felkészülés a 16 J ra ( Na ehhez igazándiból nem kell jó távcső).
4. És nem sok FT – s van akinek nincs fegyver tartásija, Kb. 4 ember!

Paja, tökösebb dolog lenne, ha leírnád, hogy ne zavarjuk a "király" kategóriát...

Egyébként úgy tűnik, hogy az idei értékelt versenyzők nem elhanyagolható százalékát fogja adni az a pár 7.5J-os emberke :cry:

Inkább azon kéne ilyen hevesen gondolkodni, hogy vajon hogyan sikerült a minősített versenyzők számára a 2008-as szint alá küzdeni. Vagy hogy hogyan lehetne normalizálni a 16J-os légfegyverek helyzetét.

Az a 10 plusz cél nem hiszem, hogy bárkit földhöz vág (szvsz fájóbb a "hatalmas" érdeklődés), a pályák nehézségéről meg szvsz árulkodik az, hogy nincsenek tömeges hibátlan eredmények... (ma sem sikerült senkinek - igaz? - és talán egy kék cél volt 40 méter fölött, tényleg lőhette volna mindenki ugyanazokat a célokat)

Gyakorlatilag nem nagyon szoktam találkozni csak 1-2 7,5 Ft lövővel így nem is zavarnak!
Sőt én csak segíteném a dolgukat.
A kevés versenyzői létszám okát pedig te tudod a legjobban! ( Hiszen az Alpok aljáról csak te jársz versenyekre) 
De a pályákat nehezíteni kéne , hogy tudjunk fejlődni dinamikusabban hiányzik a kék cél….( Ma csak 3 db volt) 
Szerinted minek van jövője a világon 16-20 db 7,5 J FT s nek ( Magyar_ Német) Vagy a 800 -1500 16J Létszámú FT iránynak?
Pl. Nálatok majdnem mindenkinek van tartásia, de évek óta nem járnak versenyezni még 7,5 J ban sem.!???

VÉRNYÚL
:evil:
SCHMIDT & BENDER FOREVER
Anschütz 9015 FT

Szaros MARCH
paja
MFTSZ versenyző

Postby sörnyitó » 2013.09.29. 20:44

paja wrote:Gyakorlatilag nem nagyon szoktam találkozni csak 1-2 7,5 Ft lövővel így nem is zavarnak!
Sőt én csak segíteném a dolgukat.
A kevés versenyzői létszám okát pedig te tudod a legjobban! ( Hiszen az Alpok aljáról csak te jársz versenyekre) 
De a pályákat nehezíteni kéne , hogy tudjunk fejlődni dinamikusabban hiányzik a kék cél….( Ma csak 3 db volt) 
Szerinted minek van jövője a világon 16-20 db 7,5 J FT s nek ( Magyar_ Német) Vagy a 800 -1500 16J Létszámú FT iránynak?
Pl. Nálatok majdnem mindenkinek van tartásia, de évek óta nem járnak versenyezni még 7,5 J ban sem.!???

Paja, szerintem most fordítva ülsz a lovon.

Ahhoz hogy kinevelj egy ütőképes élcsapatot, meg kellene teremteni a bázist. Ami úgy ahogyan van hiányzik. Ebben az elbaltázott jogi környezetben a legkönnyebben (és legolcsóbban) elérhető lövészeti ág a 7.5J-os FT/HFT lenne (meg mondjuk a sziluett, de szvsz az FT érdekesebb:) )
Tehát szerintem ezt kellene ezerrel népszerűsíteni, és mellette keményen lobbizni a 16J-os légfegyerek felszabadításáért/tartási engedély helyett regisztrációkötelessé tételéért. És mindkét feladat a szövetségé kellene hogy legyen!
Nézd meg a 16J-os kategóriát - nagyjából azok az újoncok, akik átnyergelnek 7.5J-ból. Tehát ha növelni lehetne a 7.5J-os bázist, akkor jó eséllyel többen mennének át 16-ba is. Aki meg nem akar átmenni, azt hagyd élni a jákékával :)

Arról van egy véleményem, hogy mi az oka a versenyzők elszivárgásának - ha gondolod majd elmesélem személyesen - de az biztos, hogy szerintem ez nem, vagy nem elsősorban pénzkérdés. Pl. biztos vagyok benne, hogy az Alpokaljások sokkal-sokkal több pénzt költenek azokra a lövészeti ágakra, ahol most versenyeznek, mint amit valaha is elköltenének FT-re...

Btw. ha emlékszel, Jákon akkor is kint volt a legalább 10 kék cél, ha akár csak négy 16J-os is eljött. És nem hiszem, hogy találkoztatok 40 méter alatti kék céllal...

Ráadásul a szabálykönyvben már most is benne van a célduplázás lehetősége, tehát semmi sem tiltja már most sem, hogy csak 50 cél legyen a pályán. Csak éppen mi kis 7.5J-os pacákok is találkozhatunk 40 mm-es céllal akár még 35 méter felett is :) És ez nekünk jó. Ha még emlékszel pár évvel ezelőtt szinte vérre menő vita ment a céltávolságokra. Azt mondtuk, hogy legyen a max. 35 méter, és a 25-ös KZ legyen 30 méterig a 7.5J-nak. Akkor az volt az érv, hogy áááá, az potya, meg különben is. Így lett 40 méter a max. És most menjünk vissza 25-ig? :nemtudom: Ez csak oda vezet, hogy még pár versenyző eltűnik.
sörnyitó
MFTSZ versenyző

Postby fapuskás » 2013.09.29. 21:21

Tomi kérnélek írd le a véleményed a versenyzőibe,ne csak a Paya legyen felvilágosult.
D MERLYN,Nikko D
fapuskás
MFTSZ versenyző

Postby Medveczki Zoltán » 2013.09.29. 23:00

Megpróbálok egy kicsit egyszerűbben, nem fennköltve, okoskodva, néhány gondolatot az eddigiekhez:

Ez a sportág egy a sporttörténelem idővonalához viszonyítva még igen csak magzati korban bontogatja a szárnyait. lehet, hogy néhány év, évtized múlva elfogadott versenyszám lesz, az is lehet, hogy olimpiai szám lehet belőle, de ehhez még rengeteget kell dolgozni, harcolni. Egy biztos. A sok szép eredmény hazai és nemzetközi szinten már sporttörténelem, a neveket mindenki beírta abba a könyvbe amit úgy neveznek ' A Magyar Sporttörténelem Hírességei '. Hazai versenyzők talán most rakhatják le az alapokat, amelyekre a következő generáció építkezhet. Szóval nincs király ás alattvaló kategória! Nemzetközi versenyeken az elfogadott versenyszám a 16J. Mindazok a versenyzők akik külföldre mennek bemutatkozni, helytállni ebben a kategóriában indulnak, itt kell bizonyítaniuk. Mindenki örömére szép eredményeket is tudnak felmutatni, elismertek lettek külföldi versenyzők, szövetségek előtt, ezzel méltán hozzájárulva Hazánk elismertségéhez is. Mindezt úgy téve, hogy saját magukat támogatva, időt, pénzt, energiát nem sajnálva. Ez szép és tiszteletre méltó teljesítmény. Az, hogy ezt elérhessék olyan körülmények között kell versenyezniük, amik méltán felveszik sőt meghaladják a nemzetközi versenyek színvonalát. Legyen fehér, sárga stb színű cél, hogy könnyebben megtalálható legyen? Legyen és majd egy versenyen azzal megy el a versnyideje, hogy nem találja a célt. Legyen széljelző minden célnál, hogy megállapítsa a szélirányt? legyen, de akkor majd nem hazai versenyen bajban lesz a szél kezelésével. Legyen felírva a cél távolsága? Legyen, és akkor hogyan fog helytállni nagyobb versenyeken. A versenyek legyenek versenyek és versenyzéshez méltóak. Valljuk be őszintén, nem a távolság lemérése a gond. Ahol éles a kép az annyi és pont. Gyakorlat kérdése ( saját példaként tudom mondani, hogy képes vagyok 15-20m-es célt is elhibázni, pedig nem alsó kategóriás a technika, és gyakorlatom is van. De példaként említhetem azokat a régebbi versenyzőket is, akik nem csúcs technikával értek el szép eredményeket, vagy megemlítem Sas Ferit :respect: , aki egy S400-al verte a VB-n a sok csúcs kategóriás sporit! ). Sokkal nagyobb gond a külső hatások ( szél, nap, pára, stb. ) kezelése, a fegyver biztonságos kezelése, sütés pricizitása és a fegyver stabil tartása. Persze lehet könnyíteni, hogy legyen utánpótlás, de abból nem lesz soha élvonalbeli versenyző, aki okoskodással, lustasággal és az első akadály elbukása után feladva elhagyja a pályát. Az is igaz, hogy a kedvüket sem kell szegni, erre jók a HFT/FT összevont versenyeink. DE! Amint látható ezek sem hozzák tucatjával az új tagokat. Nagyon jó példa a ladányi és debreceni kezdeményezés a fiatalokkal. Sajnos nincsenek edzőink, pályáink ahová ki lehetne vinni a fiatalokat vagy csak az érdeklődőket.
Szóval ne a célok színében keressük a hibát, hanem inkább magunkban, szervezettségünkben, akaratunkban. Nem a tudásunkhoz kell a célt lebutítani, hanem a célokhoz kell a tudásunkat, akaratunkat kifejleszteni, elérni é túlszárnyalni azokat, hogy újabb és újabb célokat tűzhessünk ki.
Ennyi a véleményem.
Medveczki Zoltán

Postby sörnyitó » 2013.09.30. 07:49

fapuskás wrote:Tomi kérnélek írd le a véleményed a versenyzőibe,ne csak a Paya legyen felvilágosult.

Figyu, én már sokszor leírtam a véleményemet erről-arról, és már nem nagyon látom értelmét. Elmegyek egy versenyre, hallgatom előtte a sporikat, panaszkodnak erre-arra, láthatóan van véleményük, de itt, amikor meg lehetne osztani, és lehetne őket ütköztetni, valahogyan nem jelennek meg...Én meg minek vívjak szélmamomharcot...

De ha már kérted, akkor pár gondolatot írok.
sörnyitó
MFTSZ versenyző

Postby AirArms » 2013.09.30. 09:06

Szerintem eddig sem volt tiltva a fehér szín, a rendezőn múlik minden. Mivel a sárga és a kék kötelező nincs akadálya a fehérnek kivéve télen mert lehet, hogy többeknek újdonság de minden évben van és lesz is havas verseny. Én eddig ezért nem használtam a fehér színt, de azért sem mert nem szeretek állandóan festegetni. A festék ára nem számít mert nincs nagy eltérés a színek között. A nem MK versenyeink mind FT+HFT versenyek. Ott a 7.5J HFT lövők vannak többségben őértük és a 16J FT távoli céljai miatt mindig meglesz a sárga a kék és akár a fehér szín is. Idén már nem de jövőre lesz fehér cél a versenyeinken. De az biztos, hogy nem ezért vagyunk egyre kevesebben. A Maci jó leírta a lényeget szerintem.
CZ-200-S Nikko Diamond 10-50x60
AirArms
MFTSZ versenyző

PreviousNext

Return to Versenyek és egyéb események